Lokalt 1. opdræt

Lokalt 1. opdræt:

Er en fugleart, der ikke er opdrættet i foreningen tidligere.

Opdrættet skal anmeldes, når ægget er klækket, og når ungerne/ungen er på pind. Det skal så kontrolleres første gang af 2 kontrollanter, og der skal derefter kontrolleres igen når opdrættet har været 30 dage på pind. Det kan så anerkendes som lokalt 1. opdræt, og der vil på førstkommende generalforsamling blive overrakt diplom for opdrættet.

Fortegnelse over lokale 1.opdræt i Vestsjællands Fugleforening.

2017

Stor Gulnakket Amazone ( Amazona auropalliata auropalliata ) Ove Brinkmann

Aru Ædelpapegøje ( Eclectus roratus aruensis ) Ove Brinkmann

Rødpandet Pragtpapegøje ( Pionopsitta pileatu.) Svend Erik Sødaard.

Venezuela Conure ( Pyhurra emmas.) Søren Nielsen.

Citron brillefugl ( Zosterops chloris.) Finn Hansen (DK)

2016

Antilfinke ( Loxigilla noctis.) John Berthelsen.

Hades nonne ( Lonchura flavipymma.) John Berthelsen.

Gul Sivfinke ( Lonchura stygia.) John Berthelsen.

Blårygget organist ( Chlorophonia cyanea.) Søren Jensen. (DK)

2015

Gulskuldret Amazone-Amazona Barbadensis-Tom Jensen

Kea-Nestor notabilis-Ove Brinkmann

Dværg sivfinke-Lonchura custaneothorax sharpei-Brian Nielsen

Sorthovedet nonne-Lonchura m. atricapilla-Martin Beck

Diademyuhina-Yuhina diademata-Finn Hansen

2014                                                                                                            

Tornastrild-Neochmia temporalis-Brian Nielsen

Sorttangara-Tacbyphonus rufus-Finn Hansen

2013                                                                                                                

Guløjet Amazone-Amazono Xantholdra-Peter Nordfang                                              

Malet Astrild-Emblema Pictum-Martin Beck

2012
Kapuzinersisken-Cucullatus-Brian Nielsen
Tirica parakit-Brotogeris Tirica-Tom Jensen

2011
Borneobronzefinke-Lonchura fuscans-Brian Nielsen
Blåvinget bjergtangara-Anisognathus flavinuchus-Søren Jensen (DK)
Gulmasket spurvepapegøje-Forpus xanthops-Svend Erik Søgaard                                  Kravepapegøje-Deroptyus a. aceipitrinus-Svens Erik Søgaard.

2010
Kikuyu brillefugl – Zosterops p. kikuyuensis- Søren Jensen
Feastrild – Estrilda charmosyna – Søren Jensen (DK)
Wieners astrild – Pytilia afra – Søren Jensen
Jacarini finke – Volatinia jacarini – Brian Nielsen
Ildvinget smalnæbsparakit – Brotogeris pyrrhopterus – Ove Brinkmann
Ecuador amazone – Amazona autumnalis lilacina – Ove Brinkmann
Pacific conure – Pyrrhura melanura pacifica – Erik Rasmussen
Caninde ara – Ara glaucogularis – Carsten Nøhr Andersen

2009
Gala conure – Pyrrhura leucotis pfrimeri – Erik Rasmussen (DK)
Blåpandet dværgara – Ara nobilis – Erik Rasmussen
Guldskuldret parakit - Psephotus chrysopterygius chrysopterygius – Svend Erik Søgaard
Gul afrikansk brillefugl – Zosterrops senegalensis jaksoni – Søren Jensen

2008
Hoffmanns conure – Pyrrhura hoffmanni – Erik Rasmussen
Gråbrystet hvidøret conure – Pyrrhura leucotis griseipectus – Erik Rasmussen
Rødhovedet conure – Pyrrhura rhodocephala – Erik Rasmussen
Rødbenet honning suger – Cyanerpes cyaneus – Fritz Becker
Brunrygget skadefinke – Loncura bicolor nigriceps – Brian Nielsen
Gulisset aratinga – Aratinga auricapilla – Tom Jensen

2007
Blåkindet conure – Pyrrhura perlata lepida – Søren B. Nielsen
Skælbrystet lori – Trichoglossus chlorolepidotus – Svend Worm

2006
Blåvinget smalnæbs parakit – Brotogeris c. cyanoptera – Ove Brinkmann
Pragt Rosella – Platycercus e. cecilae – Henning Olsen
Mexikansk Spurvepapegøje – Forpus c. cyanopygius – Kurt Rasmussen
Guldparakit – Aratinga guarouba – Ole Jensen

2005
Bogfinke – fringilla coelebs – Palle Vedel
Vinrød Amazonpapegøje – amazona vinacea – Søren Jensen
Moskus Lori – glossopsitta concinna – Helle og Carsten Hansen

2004
Hjelmvagtel – rollulus roulroul – Jesper Brinkmann
Sct. Thomas Parakit – aratinga pertinax pertinax – Tom Jensen
Grønsisken – carduelis spinus – Palle Vedel
Napoleonsvæver – eulectes afer – Palle Vedel
Gulhovedet Lori – trichoglossus euteles – Jim Wilton Hansen

2003
Gråsisken – acanthis flammea – Jesper Brinkmann
Gulstrubet Brillefugl – zosterops pallida – Jesper Brinkmann (DK)
Blåisset Flagermuspapegøje – loriculus galgulus – Søren Jensen

2002
Gulsidet Conure – pyrrhura hypoxantha – Tove Hansen
Amboina Kongeparakit – alisteris amboinensis amboinensis – Hans Erik Hansen

2001
Sølvnæbbet Fløjlstangara – ramphocelis carbo magnirostris – Nina Eriksen
Skiferhovedet Ædelparakit – psittacula himalayana – Jesper Brinkmann
Rosaisset Conure – pyrrhura pyrrhura roseifrons – Tove Hansen
Ny Guinea Ædelpapegøje – electus roratus polychlorus – Svend Erik Søgaard

2000
Flammehovedet Skægfugl – trachyphonus erythrocephalus – Nina Eriksen
Dompap – pyrrhula pyrrhula – Ove Brinkmann
Bambusvagtel – bambusicola thoracica thoracica – Tove Hansen

1999
Mexikansk Husfinke –carpodacus mexicanus – Poul Pedersen
Safranfinke – sicalis flaveola flaveola – Poul Pedersen
Brunhovedet Papegøje – poicephalus cryptoxanthus – Svend Worm
Stor Cubafinke – tiaris olivacea olivacea – John Berthelsen
Angola Sommerfuglefinke – granatina angolensis – Anni og Ole Nielsen
Rødbuget Brunpapegøje – poicephalus rufiventris rufiventris – Inge og Ebbe Kristensen
Rødstrubet Aratinga – aratinga holochlora rubritoquis – Sigvard Mahler Dam
Blodnæbsvæver – quelea sanguinirostris – Marianne og Tommy Olsen
Dueparakit – psittacula columboides – Ole Jensen

1998
Oryxvæver – euplectes orix – Sigvard Mahler Dam
Meyers Papegøje – poicephalus meyeri – Svend Worm
Smaragdparakit – enicognathus ferrugineus – Egon Olsen
Cuba Amazonpapegøje – amazona leucephala leucephala – Svend Erik Søgaard
Jordbærhovedet Dværgpapegøje – agapornis lilianae – Bjarne Jørgensen
Blue Cheeked Rosellaparakit – platycercus adscitus palliceps – Ole Jensen

1997

Rødbrystet Conure – pyrrhura rodogaster – Oluf Stub Nielsen
Rustkappet Caique – pionites leucogaster xanthomeria – Oluf Stub Nielsen
Ryppels Papegøje – poicephalus rueppellii – Johan Pedersen
Forbes Papegøjeamadine – aamblynura tricolor – Johan Pedersen
Patagonisk Parakit – cyanoliseus patagonus – Tommy Hansen
Tucumann Amazonpapegøje – amazona tucumana – Tommy Hansen

1996
Grøn Dråbeastrild – mandingoa nitidula – Leo Kjellerup
Grønrygget Astrild – estrilda melanotis – Birthe og Leif Paaske
Senegalpapegøje (gul/orange) – poicephalus senegalus mesotypus – 
Lone Kristensen og Jesper Hansen
Senegalpapegøje (orange) – poisephalus senegalus vesteri – Bjarne Jørgensen
Demarara Conure – pyrrhura egregia – Oluf Stub Nielsen
Gulmasket Citronparakit – bolborhynchus aurifrons aurifrons – Johan Pedersen
Rosa Kakadu – cacatua roseicapilla – Ole Jensen

1995
Gråhovedet Dværgpapegøje – agapornis cana – Johan Pedersen
Hooded Parakit – psephotus chrysopterygius dissimilis – Johan Pedersen
Hvidpandet Pionus – pionus sinilis – Peter Nordfang
Broncevinget Pionus – pionus chalcopterus – Peter Nordfang
Hornparakit – eunymphicus cornutus – Ole Jensen
Brillespurvepapegøje – forpus conspicillatus – Bjarne Jørgensen
Skægmejse – panurus biarmicus – Vibeke og Søren Jensen
Maximillian Pionus – pionus maximiliani – Vibeke og Søren Jensen
Argentina Grønkindet Conure – pyrrhura molina australis – Oluf Stub Nielsen
Stor Textorvæver – hyphantornis cucullatus – Sigvard Mahler Dam
Molluk Kakadu – cacatua moluccensis – Eva Otzen
Rosen Amarant – logonosticta rhodepareia – Leif Paaske                                

Smaragdpletdue – turtur chalcospillos – Viggo V Andersen
Grønvinget Kongeparakit – Alisterus chloropterus – Ole Jensen
Gul Rosellaparakit – platycercus flaveolus – Bjarne Jørgensen

1994
Gulkindet Amazonpapegøje – amazona autumnalis autumnalis – Peter Nordfang
Hvidøret Conure – pyrrhura leucotis leucotis – Oluf Stub Nielsen
Kinaparakit – psittacula derbyana – Børge Jacobsen
Spengels Spurvepapegøje – forpus xanthopterygius spengeli – Birthe og Leif Paaske
Brunrygget Guldspurv – passer luteus – Anni og Ole Nielsen
Sortbuget Amarant – langonosticta rara – Leo Kjellerup
Lille Cubafinke – tiaris candra – John Berthelsen
Bleghovedet Nonne – lonchura pallida pallida – John Berthelsen

1993
Orangetoppet Kakadu – cacatua sulphurea citrinocristata – Ove brinkmann
Puma Safranfinke – sycalis lutea – Anni og Ole Nielsen
Passerinadue – columbina passerina – Viggo V Andersen
Aymaraparakit – bolborchynchus aymara – Johan Pedersen
Californisk Topvagtel – lophortyx californica – Bjarne Jørgensen
Rød Sølvøret Solfugl – leoitrix mesia argentaurus – Grethe og Erik Larsen
Blåpandet Amazonpapegøje – amazona aestiva aestiva – Grethe og Erik Larsen
Venezuela Amazonpapegøje – amazona amazonica – Børge Mortensen
Sortstrubet Nonne – Lonchura malacca ferruginosa – John Berthelsen
Trefarvet Nonne – lonchura malacca malacca – John Berthelsen
Brunhalet Grå Jaco – psittacus erithacus timneh – Preben Nielse

1992
Kongealexanderparakit – psittacula eupatria eupatria – Ove Brinkmann
Javabroncefinke – lonchura leucogastroides – John Berthelsen
Brunhovedet Nonne – lonchura m brunneiceps – John Berthelsen
Femfarvet Nonne – lonchura quinticoler – John Berthelsen
Mørkerød Amarant – lagonosticta rubricata – Anni og Ole Nielsen
Grå Kardinal – paroaria coronata – Lars Nielsen
Brilleamazonpapegøje – amazona albifrons nana – Peter Nordfang
Inkadue – scardafilla inca – Viggo V Andersen
Stålpletdue – turtur abyssinicus – Viggo V Andersen
Afrikansk Alexanderparakit – psittacula krameri krameri – Viggo V Andersen
Barnardi Parakit – barnardius barnardi barnardi – Viggo V Andersen

1991
Nevermanns Nonne – lonchura nonne – John Berthelsen
Pragtnonne – lonchura spectabilis – John Berthelsen
Fredsdue – geopelia striata tranquilla – Viggo V Andersen
Trefarvet Glansstær – spreo superbus – Johannes Eriksen

1990
Hvidtoppet Kakadu – cacatua alba – Ove Brinkmann
Grønrygget Spurvepapegøje – forpus passerinus passerinus – Peter Pedersen
Solparakit – aratinga solstitialis – Jytte og Benny Kirkebye
Jendayaparakit – aratinga solstitialis jendaya – Jytte og Benny Kirkebye
Moluk Broncefinke – lonchura molluca – John Berthelsen
Peruparakit – aratinga vagleri frontata – Jan Christensen

1989
Australsk Kongeparakit – alisterus scapularis – Benne Sørensen
Picuidue – columbina picui – Kurt møller
Klippe Conure – pyrrhura rupicola rupicola – Oluf Stub Nielsen
Blåvinget Græsparakit – neophema chrysostoma – Ove Brinkmann
Sortkappet Caique – pionites melanocephala – Vivi og Cyril Arp
Tøjleastrild – estrilda rhodopyga – Leo Kjellerup
Bob White vagtel – colinius virginialus – Søren Jensen
Timor Zebrafinke – poephila guttata guttata – Viggo V Andersen

1988
Blåhovedet Pionus – Pionus menstruus – Vivi og Cyril Arp
Grøn Rosella – platycercus celedonicus – Ole Jensen

1987
Pelzelnfinke – sicalis flaveola pelzen – Viggo V Andersen
Maskebæltefinke – peophila personata – Jens M Jensen
Rød Kronfinke – coryphospingus cucullatus – Erik Larsen
Brunbrystet Sivfinke – lonchura casthaneothorax – Leo Kjellerup
Browns Parakit – platycercus venustus – Svend Erik Søgaard
Rødkappet Parakit – purpurreicephalus spurius – Erik Larsen
Port Lincoln Parakit – barnadius zonarius – Jørgen Vangkilde
Sandia Klippe Conure – pyrrhura rupicola sandiae – Oluf Stub Nielsen
Munkeparakit – myiopsitta monachus – Evald Nielsen

1986
Goldies Lori – trichoglossus goldeie – Svend Erik Søgaard
Cloncurry Parakit – barnadius barnadius macgillivrayi – Ole Jensen
Red Wented Blue Bonnet – psephotus haemotogaster – Ole Jensen
Rødhovedet Kilehaleparakit – aratinga erythrogenys – Jan Christensen
Wedelli Kilehaleparakit – aratinga Weddellii – Lars Nielsen
Ørepletdue – zenaldura aureculata – Viggo V Andersen
Blånakket Conure – pyrrhura picta picta – Oluf Stub Nielsen
Blodvinget Conure – pyrrhura melanura suancei – Oluf Stub Nielsen
Dybowskis Dråbeastrild – euschistospiza dybowskii – Jørgen Vangkilde

1985
Dobbelt Gulhovedet Amazonpapegøje – amazona ochrocephala oratrix – Vivi og Cyril Arp
Svaleparakit – lathamus discolor – Benny Sørensen
Katharinaparakit – bolborhynchus lineola – Tommy Nielsen

1984
Gulmasket Kilehaleparakit – aratinga pertinax chtysophrys- Lars Nielsen
Halvmåneparakit – aratinga aurea – Lars Nielsen
Dværgskadefinke – lonchura nana – Anni og Ole Nielsen
Kapdue – oena capensis – Kurt Møller
Senegaldue – streptopelia senegalensis – Kurt Møller
Hvid Turteldue – streptopelia turtus – Kurt Møller
Rødrygget Dværgara – ara maracana – Jan Christensen

1983
Mangefarvet Sangparakit – psephotus varius varius – Lars Nielsen
Perlehalsdue – strejelopelia chinensis – Tommy Larsen
Gulbuget Værling – emberiza flaviventris – Holger Jensen
Gulnakket Dværgara – ara auricollis – Jan Christensen

1982
Grønnakket Lori – trichoglossus haematodus – Svend Erik Søgaard
Blåkindet Conure pyrrhura perlada coerulesens – Oluf Stub Nielsen
Grønkindet Conure – pyrrhura molina resticta – Oluf Stub Nielsen

1981
Berleps Conure – pyrrhura berlepschi salvadori – Svend Rask
Blommehovedet Ædelparakit – psittacula cyanocephala – Gunner Jensen
Brunirisk – chloris sinica – Svend Rask
Magellansisken – carduelis magellani – Grethe og Erik Larsen
Rødmasket Astrild – oytilia hypogrammica – Leo Kjellerup
Sortnakket Cubafinke – tiaris olivacea pusilla – Holger Jensen
Blåhovedet Papegøjeamadine – erythura trichroa cyaneifrons – Johan Pedersen

1980
Sortkindet Dværgpapegøje – agapornis nigrigenis – Gunner Jensen
Nonneastrild – estrilda nonnula – Leo Kjellerup
Adelaideparakit – platycercus elegans adelaide – Erik Larsen
Ceresastrild – aidemosyne modesta – Anni og Ole Nielsen
Blåstrubet Conure – pyrrhura cruentata – Oluf Stub Nielsen
Pragtlori – trichoglossus ornatus – Johan Pedersen
Bjergparakit/Rock Pebler – polytelis anthopeplus – H Vangkilde

1979
Gedeparakit – cyanoramphus novaezelandia – Oluf Stub Nielsen
Hartlaubsisken – serinus hartlaubi – Ebbe W Hansen

1978
Barrabands Parakit – polytelis swainsonii – H Vangkilde
Bjerglori – trichoglossus haematodus molluccanus – Johan Pedersen
Gråastrild – estrilda troglodÿtes – Anni og Ole Nielsen
Muskatfinke – lonchura punctulata – Poul Hansen
Rødbuget Conure – pyrrhura frontalis – Gunner Jensen
Rødhovedet Papegøjeamadine – erythura psittacae – Erik Larsen
Schlegels Dråbeastrild – mandingoa nitidula schlegeli – Leo Kjellerup
Spidshalet Broncefinke – lonchura striata acuticauda – Mogens Nielsen
Taranta Dværgpapegøje – agapornis taranta – Johan Pedersen

1977
Grøn Kardinal – gubernatrix cristata – Poul Pedersen
Hvidhovedet nonne – lonchura maja – Mogens Nielsen
Pavua Kilehaleparakit – aratinga leucepthalma – Johan Pedersen
Prinsesseparakit – polytelis alexandrae – Erik Larsen
Rosenhovedet Dværgpapegøje – agapornis roseicollis – Gunner Jensen
Rødhovedet Dværgpapegøje – agapornis personata ficheri – Johan Pedersen
Rødvinget Parakit – aprosmictus erythropterus – H Vangkilde
Springparakit – cyanoramphus auriceps – Poul Pedersen
Zebradue – geopelia striata – Poul Hansen

1976
Grå Jaco – psittacus erithacus – Erik Larsen
Kastanjebrun Spurv – sorella emini – Poul Pedersen
Lille Alexanderparakit – psittacula krameri – Johan Pedersen
Olivengrøn Astrild – amandava formose – Leo Kjellerup
Pennants Parakit – platycercus elegans – Poul Pedersen
Rødhalet Astrild – lagonosticta carulescens – Anni og Ole Nielsen

1975
Angolasisken – serinus astrogularis – Gunner Jensen
Broget Astrild – pytilia melba – Anni og Ole Nielsen
Rød Rosellaparakit – platycercus eximinus – Erik Larsen
Rødhovedet Amadine – amadina erythrocephala – Poul Pedersen
Vagtelastrild – ortygospiza astrocollis – Erik Hansen
Ædelsanger – poliospiza leucopygia – Inger Jensen

1974
Bourkes Parakit – neophema bourkii – Poul Pedersen
Helenaastrild – estrilda estrilda – Ole Nielsen
Kinesisk Nattergal – leiothrix lutea – Ole Wagner Eilersen
Lessons Spurvepapegøje – forpus coelestis – Poul Pedersen
Perlehalsamadine – odontospiza caniceps – Steen Folstrup
Sølvnæb – eurodice cantans – Ole Nielsen

1973
Orangekindet Astrild – estrilda melpoda – Poul Hansen
Guldbrystet Astrild – amandava subflava – Steen Nielsen
Blå Rosella – platycercus palliceps – H Vangkilde
Båndfinke – amandina fasciata – Ole Wagner Eilersen
Lille Skadefinke – spermestes cucullatus – Tommy Olsen

1972
Bjergværling – frinfillaria tahapisi – Poul Pedersen
Blåhovedet Sommerfuglefinke – ureaginthus cyanocephala – Per Thykjær Justesen
Korthalet Bæltefinke – poëphila cincta – Erik Hansen
Spidshalet Bæltefinke – poëphila hecki – Kurt Kolding Jensen
Granatastrild – ureaginthus granatina – Per Thykjær Justesen
Mohrenkopf – pouicephalus senegalus – C Friis Madsen
Ringastrild – stictoptera bichennovii – Per Thykjær Justesen
Skægparakit – psittacula alexandri – Egon Olsen
Stanleyparakit – platycercus icterotis – H Vangkilde

1971
Diamantfinke – stagonopleura guttata – Erik Hansen
Rød Dråbeastrild – hypargos niveoguttatus – H Vangkilde
Rustdue – chamapelia talpocoti – Egon Olsen
Safranfinke – sicalis flaveola – Egon Olsen
Sangparakit – psephotus haematonotus – Egon Olsen
Senegalamarant – lagonosticta senegala – Per Thykjær Justesen
Sirparakit – neophema elegans – Erik Hansen
Sivastrild – bathilda ruficauda – Poul Pedersen
Rødkindet Sommerfuglefinke – uraeginthus bengala – Steen Folstrup
Stor Skadefinke – amauresthes fringilloides – Jan Steen Petersen

1970
Auroraastrild – pytilia phoenicoptera – Per Thykjær Justesen
Diamantdue – geopelia cuneata – Poul Pedersen
Ganges Brillefugl – zosteropspalpebrosa – Per Thykjær Justesen
Nymfeparakit – nymphicus hollandicus – Poul Pedersen
Rødbrystet Græsparakit – neophema splendida – Erik Hansen
Rødskuldret Græsparakit – neophema pulchella – Erik Hansen, Ib Clausen
Sorthovedet Dværgpapegøje – agapornis personata – Bent Vinholt Petersen
Tigerfinke – amandava amandava – Kurt Kolding Jensen

1969
Gouldsamadine – poëphil gouldiae – H Vangkilde
Violbuget Granatastrild – granatina ianthinogaster – H Vangkilde

1968
Kinesisk Dværgvagtel - exalfactoria chinensis – Per Thykjær Justesen
Malabarfasan – aidemosyne malabarica – Per Thykjær Justesen